Németország bekeményít Kínával szemben

külföld
2023 július 20., 17:48

Németország múlt héten bemutatott új Kína-stratégiája határozott állásfoglalás a Kínáról való fokozatos gazdasági leválás mellett. A német kormány ugyan több ponton enyhített a korábban kiszivárgott verzióhoz képest, de az anyag így is egyértelművé teszi, hogy Németországnak csökkentenie kell gazdasági függését Kínától. Ez Orbán Viktor számára is dilemmát jelenthet: Magyarország Kína-barátsága a jövőben egyre kevésbé lehet elfogadható az ország számára létfontosságú német ipar szemében.

Merkel: felülírva

Már az anyag helyzetértékelése is határozottan szakít a merkeli évek megközelítésével:

Kína agresszív külpolitikáját aggasztónak, gazdaságtámogatási programját Németország számára biztonsági és gazdasági fenyegetésnek nevezi.

A stratégia továbbá megjegyzi, hogy Kína szándékosan épít gazdasági függéseket, amelyeket aztán fegyverként használ a függésbe került országokkal szemben. Azt is kimondja, hogy csökkenteni kell a kitettségeket az export, az alapanyagok, félkész termékek és beruházások terén. Azon cégek, amelyek ezzel szembemennek, nem számíthatnak majd a német állam segítségére.

Összességében egyelőre örülhet a német ipar, mert az anyag kevés konkrétumot fogalmaz meg a cégekkel szemben támasztott követelményekről. Így végső soron az lesz a kérdés, hogy a német kormány hogyan reagál majd kényes helyzetekben. Például mi történne, ha a Kínában beruházó német autóipar vagy vegyipar szereplői valamilyen okból bajba kerülnének? És ha Kína megtámadná Tajvant?

Orbán a forgalommal szemben

A kínai kitettséggel rendelkező német vállalatok mellett Orbán Viktor számára is rossz hír az új német stratégia. Miközben Németország épp a kínai gazdasági kitettség csökkentését tűzte ki célul, Magyarországon lassan nem telik el hét új kínai beruházás nélkül.

Amennyiben a német cégek számára problémássá válik a kínai kitettség, az előbb-utóbb kérdéseket vet fel a magyarországi német gyártókapacitásokkal kapcsolatban is: ha Kína befolyásolhatja a magyar politikát, az a német ipar számára hasonló kockázatot jelent, mint egy einstandolható gyár Kínában (a témáról korábban itt írtunk). Orbán a kivárásra sem feltétlenül játszhat: a közelmúltban kiszivárgott CDU-CSU Kína-stratégia (erről korábban itt írtunk) alapján úgy látszik, a meghatározó német pártok körében konszenzus van a Kínával való kritikátlan együttműködés felszámolására.

Az új német Kína-stratégia látványos szakítás Angela Merkel politikájával, és ugyan a német ipar számára a vártnál kevesebb kötelezettséget ír elő, az irány egyértelmű: csökkenteni kell a kínai kitettségeket. A német irányváltással pedig a magyarországi kínai beruházások propagálása is egyre kockázatosabb döntésnek tűnik Orbán részéről.

Kövess minket Facebookon is!

Kiemelt videóink

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.