Rájár a rúd a lengyel kormányra. A jogállamiság és demokrácia védelmében egyre kreatívabb eszközöket alkalmazó EU múlt héten nagy meglepetésre újabb kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen. Nem ez az első kötelezettségszegési ügye a lengyeleknek, a sokat vitatott igazságügyi reform miatt például már évek óta komoly büntetéseket fizetnek. Ráadásul az új eljárással a lengyel kormány még távolabb került annak a lehetőségétől, hogy a helyreállítási alap pénzeihez még a ősszel esedékes választások előtt hozzájuthasson. A mi szempontunkból még fontosabb, hogy az unió esetleges sikerének komoly következményei lehetnek az orbáni rendszer működésére nézve is.
Az új eljárás legfőbb jelentőségét az adja, hogy ez az EU történetében az első olyan alkalom, amikor az Európai Bizottság közvetlenül a demokrácia elvének védelmében lép fel, egy tisztán belpolitikainak tekinthető ügyben. Korábban Brüsszel mindig valamilyen uniós jogszabály megsértésére válaszul indította kötelezettségszegési eljárásait a tagállamok ellen, ezúttal azonban nem erről van szó. Az eljárás megindításának indoklásában most „csak” az unió alapvető értékeinek, így a demokrácia elvének megsértése szerepel. Az orosztörvény vagy „Lex Tusk” néven elhíresült új jogszabály segítségével a lengyel kormánynak ugyanis lehetősége nyílna ellenzéki politikusok ellehetetlenítésére. Az új törvény lehetővé teszi a közeli választások eredményének közvetlen befolyásolását, ezáltal pedig a demokrácia alapjait veszélyezteti. Ha az ügyben az EU Bírósága a Bizottságnak ad igazat, akkor szélesre nyílna a lehetőség az EU előtt, hogy a jövőben a tagállamaiban a demokrácia őreként lépjen fel.
Az EU nem csak új jogi eszközzel élt, hanem saját magától is szokatlan gyorsasággal és határozottsággal lépett. A lengyel kormánynak csupán 21 napja van, hogy reagáljon az Európai Bizottság felvetéseire, ami a szokásos két hónapos határidőnél lényegesen rövidebb. Az unió kezdi felismerni a hosszú ideig elhúzódó eljárások veszélyét. A jogállamiságot veszélyeztető ügyekben ugyanis hiába hoznak a tagállamokra nézve elmarasztaló döntéseket évekkel később, ha a demokratikus rendszer addigra esetleg már visszafordíthatatlan károkat szenvedett.
Brüsszel hozzáállása érezhetően megváltozott az elmúlt években. Jól mutatja ezt, hogy az elmúlt időszakban olyan intézkedések is a mindennapjaink részét alkotják, amik néhány évvel ezelőtt teljesen elképzelhetetlenek lettek volna: legyen szó a jogállamisági eljárásokról vagy az EU pénzek korábban precedens nélküli visszatartásáról. Az EU egyre kevésbé tűri a potyautasokat és újabbnál újabb javaslatok merülnek fel a renitens tagállamok megregulázására. Reális lehetőségként merül fel Magyarországtól a soros elnökség elvétele. Körvonalazódik annak a lehetősége is, hogy hogyan lehetne az uniós alapszerződések módosítása nélkül kiütni a vétó lehetőségét az azzal gyakran visszaélő tagállamok kezéből. Könnyen elképzelhető, hogy a most látott lengyel eljárás esetleges sikere hatásos eszközt nyújthat majd a jövőben az EU-nak olyan magyarországi törvényekkel szemben is, amik a demokrácia működését veszélyeztetik. Abból pedig van bőven.
Hasonló tartalmakért kövess minket Facebookon!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.